header
کُجا برم؟ کِی برم؟ با چی برم؟ چند روزه برم؟

گردشگری استان همدان

همدان واقع در غرب ایران به پایتخت تاریخ و تمدن ایران شهرت یافته است که به همراه آتن یونان و رم ایتالیا از معدود شهرهای باستانی جهان است. در این استان می‌توان انواع مختلف جاذبه‌های گردشگری چون طبیعی، مذهبی و تاریخی را یافت و به همین دلیل همواره گردشگران زیادی به سلایق مختلف به این استان سفر می‌کنند. مرکز این استان که قبلاً هگمتانه نام داشت، پایتخت ایران در زمان مادها بود. از معروف‌ترین و زیباترین جاذبه‌های استان همدان می‌توان غار علیصدر را نام برد که طولانی‌ترین غار آبی جهان است. این غار در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. دهکده گنجنامه دیگر جاذبه تاریخی این استان است که در کوه‌های الوند واقع شده است. آثار سنگ نبشته‌های گنجنامه در این دهکده مشهود است. آبشار گنجنامه، تله کابین، پیست اسکی تاریک دره، تله سیژ، تله اسکی، پل معلق و تیرول یا همان پرواز فردی از جمله جاذبه‌های دهکده گنجنامه است. در شرق همدان می‌توان از دریاچه و سد اکباتان دیدن کرد که تجربه قایقرانی و اسکی روی آب را نیز مهیا ساخته است. آرامگاه باباطاهر عریان با قدمت بسیار بالا و معماری باشکوه از دیگر جاذبه‌های استان همدان است که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. موزه صنایع دستی استان نیز در کنار این آرامگاه واقع شده و مورد توجه قرار گرفته است. آرامگاه ابوعلی سینا، طبیب ایرانی که شهرت جهانی دارد نیز در همدان واقع است که با معماری باشکوه خود مورد توجه است. دیگر جاذبه‌های این استان عبارتند از: تپه هگمتانه، آرامگاه حیقوق نبی (ع)، بارگاه مطهر امامزاده حسین معروف به شاهزاده حسین (ع) پسر امام حسن عسگری (ع)، گنبد علویان، برج تاریخی قربان، حمام تاریخی قلعه، بازار سنتی همدان، موزه تاریخ طبیعی همدان واقع در دانشکده کشاورزی، پارک سیفیه ملایر که به سبک معماری ایتالیایی ساخته شده است، دشت میشان در دامنه کوه الوند، طبیعت زیبای سراب گیان، آبشار گنجنامه، روستای گردشگری ورکانه و بسیاری از جاذبه‌های دیگر.

آخرین مطالب وبلاگ

ایرانیان به استقبال بهار می روند

در ایران، نوروز و آغاز فصل بهار همیشه با جشن و شادی و پایکوبی همراه است. این جشن ها در سراسر ایران متناسب با آداب و رسوم هر منطقه به شکل های مختلف و با شکوه تمام برگزار می شود. مردم شهرها و روستاها هر یک با توجه به آیینی که از بزرگانشان به ارث برده اند به استقبال بهار می روند که گردشگری 724 در ادامه به برخی از این جشن ها و آیین ها اشاره می کند.

 • ایرانیان به استقبال بهار می روند
  ایرانیان به استقبال بهار می روند

  در ایران، نوروز و آغاز فصل بهار همیشه با جشن و شادی و پایکوبی همراه است. این جشن ها در سراسر ایران متناسب با آداب و رسوم هر منطقه به شکل های مختلف و با شکوه تمام برگزار می شود. مردم شهرها و روستاها هر یک با توجه به آیینی که از بزرگانشان به ارث برده اند به استقبال بهار می روند که گردشگری 724 در ادامه به برخی از این جشن ها و آیین ها اشاره می کند.

  ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  163
 • افزایش قیمت بنزین و تأثیر آن بر گردشگری
  افزایش قیمت بنزین و تأثیر آن بر گردشگری

  به گفته گردشگری 724، اخیراً زمزمه‌های افزایش قیمت بنزین مدام به گوش می‌رسد؛ صحبت‌هایی که ابتدا توسط برخی سیاسیون شنیده می‌شد و بلافاصله توسط خودشان نیز تکذیب می‌شد؛ ولی امروزه در کوچه و بازار نیز به گوش می‌رسد. گویا مردم نیز مانند گردشگری 724 نگران افزایش قیمت بنزین هستند.

  ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  209
 • تأثیر افزایش نرخ ارز بر صنعت گردشگری (تهدید یا فرصت)
  تأثیر افزایش نرخ ارز بر صنعت گردشگری (تهدید یا فرصت)

  ماه هاست که کشور عزیزمان ایران در تلاطم تغییرات نرخ ارز به سر می برد. به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی نرخ ارز از چندین ماه پیش سیر صعودی در پیش گرفت. ابتدا شیب افزایش کمی ملایم بود ولی به ناگاه با یک سیر صعودی برای اولین بار در تاریخ ایران، نرخ حدود 20 هزار تومان به ازای یک دلار را تجربه کردیم. ولی به مرور این نرخ کاذب فروکش کرد و حدود یک ماهی هست که حول 11 هزار یا 12 هزار تومان به سر می برد.

  ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  133
 • فرهنگ سازی لازمه توسعه پایدار گردشگری
  فرهنگ سازی لازمه توسعه پایدار گردشگری

  رونق صنعت گردشگری در گرو فرهنگ‌سازی عمومی است. اقتصاد آینده کشور بر شانه‌های گردشگری استوار خواهد شد، چرا که با افول صنعت نفت از یک سو و جابجایی چند صد میلیونی گردشگر در جهان از سوی دیگر، نیازمند پوست اندازی در نگرش به حوزه گردشگری هستیم. از این رو، مردم می‌توانند مهمترین بخش این مقوله را بر عهده گیرند که آن فرهنگ‌سازی عمومی در حوزه صنعت گردشگری است.

  ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  73
 • ضرورت توجه بیشتر به صنعت گردشگری
  ضرورت توجه بیشتر به صنعت گردشگری

  علیرغم گسترش روزافزون و پرشتاب صنعت جهانگردی در سطح دنیا و با وجود منابع فراوان، جذب جهانگرد در کشور ما، طبق آمارهای موجود حاکی از عدم موفقیت این صنعت در کشور ما است به طوری که برای مثال طی سال‌های برنامه اول، دوم و سوم توسعه اقتصادی-اجتماعی و فرهنگی کشور، این صنعت به تمام اهداف تعیین شده خود نرسیده است (اسناد و گزارشات برنامه دوم و سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی-فرهنگی).

  ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  66
 • جایگاه صنعت گردشگری در جهان و ایران
  جایگاه صنعت گردشگری در جهان و ایران

  جمهوری اسلامی ایران طبق آمارهای اعلام شده از سوی سازمان جهانی جهانگردی از لحاظ جاذبه‌های طبیعی در رتبه پنجم و از نظر جاذبه‌های تاریخی در رتبه دهم کشورهای دنیا قرار دارد؛ اما متأسفانه در بهره‌گیری از این منابع، سهم کمتر از یک دهم درصد کل درآمدهای گردشگری جهان را به خود اختصاص داده است.

  ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  82
 • دیدگاه ریاست محترم جمهور در خصوص صنعت گردشگری
  دیدگاه ریاست محترم جمهور در خصوص صنعت گردشگری

  بخشی از سخنان دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب در خصوص صنعت گردشگری

  ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  62
 • دیدگاه مقام معظم رهبری در خصوص صنعت گردشگری
  دیدگاه مقام معظم رهبری در خصوص صنعت گردشگری

  مقام معظم رهبری: \"من تصورم این است که اگر مسئولین کشور بتوانند از همین مسئله گردشگری به شکل درست، با تبلیغات صحیح و با جهت‌گیری صحیح استفاده کنند، درآمد آن، کشور را از همه معونه‌های دیگر بی‌نیاز می‌کند.\".

  ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  65