header

پناهگاه حیات وحش مهروئیه

فاصله از مرکز استان 357.4 ک.م فاصله از شهرستان کهنوج 40.1 ک.م فاصله از شهر کهنوج 40.1 ک.م

آدرس

(کرمان - کهنوج - کهنوج)


۶۰ کیلومتری شمال کهنوج

پناهگاه حیات وحش مهروئیه یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمان است. این پناهگاه از 30 سال پیش مورد حفاظت قرار گرفته است و جنگلی قدیمی از درختان کهور در آن قرار دارد. در این منطقه نه تنها درختان کهور بلکه درختانی از قبیل کنار ،اسکنبیل و قیچ نیز وجود دارد. این منطقه، پرندگان بومی ایران از جمله دراج و جیرفتی را که از گونه های حمایت شده هستند در خود جای داده است. بخش اعظم پناهگاه حیات وحش مهروئیه دشت های آبرفتی می باشد.

این پناهگاه در محدوده سه شهرستان کهنوج ، فاریاب و جیرفت قرار دارد و مساحت آن حدود 5583 هکتار می باشد. پناهگاه حیات وحش  مهروئیه ابتدا در سال 1350 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد اما بعد در سال 1354 به خاطر حفاظت بیش تر و با هدف حفظ باقی مانده جنگل های گرمسیری به پناهگاه حیات وحش تبدیل شد.

در سال های اول پس از انقلاب برخی از مردم منطقه به دلیل نا آگاهی بخشی از این منطقه را به زمین های کشاورزی تبدیل کردند و از وسعت آن کم شد. از جمله ارتفاعات این منطقه کوه کلمراد است که زیستگاه خرس آسیایی هم به شمار می رود.

این پناهگاه زیستگاه پرندگانی من جمله دراج، قمری، سبز قبای هندی، هدهد و پرندگانی دیگر مثل چکاوک، شهد خوار و تیهو و چاخ لق می باشد و حیواناتی نظیر هوبره، گرگ، گربه وحشی و شغال و روباه در آن زیست می کنند.


نویسنده

این جاذبه توسط یوسفی ثبت شده است

مشخصات

پناهگاه حیات وحش مهروئیه

امتیاز کاربران به :

پناهگاه حیات وحش مهروئیه

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)