header

قلعه فورگ

فاصله از مرکز استان 93.5 ک.م فاصله از شهرستان بیرجند 94.9 ک.م فاصله از شهر بیرجند 92.8 ک.م

آدرس

(خراسان جنوبی - بیرجند - بیرجند)


استان خراسان جنوبی - شرق شهرستان بیرجند- 5کیلومتری بخش درمیان

روستای فورگ از مناطق ییلاقی خراسان جنوبی بشمار می آید و در دامنه ی کوه مومن آباد قرار گرفته است. بافت فورگ قدیمی بوده و از کهن ترین روستاهای شهرستان درمیان محسوب می شود. این روستا دارای آب و هوای سرد و کوهستانی می باشد و در پیرامون قلعه ی بزرگ، بر روی کوه ایجاد شده است. ساخت قلعه توسط میرزا بقاخان آغاز شد و توسط پسرش میرزا رفیع خان به پایان رسید، این قلعه را با نام  قلعهٔ میرزا رفیع خان و قلعه ی فورگ (بدلیل قرار گیری در میان روستای فورگ) می شناسند. قلعه فورگ 12فرسنگ با شهر بیرجند فاصله داشته و باغ ها و درختان بسیاری دارد.

قلعه ی فورگ دارای بخش هایی مانند آب انبار، حصار قلعه، محل زندگی خدمه، کوره آجرپزی، انبار مهمات می باشد که برج های مدور و حصار قلعه، پیرامون آن را فراگرفته است. بالای برج ها و حصار ها را جهت دفاع از قلعه و دیدبانی، به صورت کنگره دار طراحی کرده اند. مصالح بکار رفته در ساخت این قلعه ساروج، گچ، سنگ، خشت، آجر و آهک می باشد و به علت قرار گیری آن در میان فورگ موجب شهرت روستا شده است.

از ویژگی های منحصر به فرد روستای فورک می توان به معماری کوهستانی و پلکانی، کوچه های تنگ، ایوان، ساباط های بیشمار و ... اشاره کرد. شغل اکثر ساکنین روستا کشاورزی، باغداری بوده و عده ای نیز به شغل دامداری هم مشغول هستند. زرشک مهمترین محصول روستا می باشد. این اثر جزو آثار به ثبت رسیده ی ملی ایران است.


نویسنده

این جاذبه توسط علی رخشانی ثبت شده است

مشخصات

قلعه فورگ

امتیاز کاربران به :

قلعه فورگ

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)