header

غار پهلوان و دره تنگه تیگاب

فاصله از مرکز استان 176.3 ک.م فاصله از شهرستان زیرکوه 48.4 ک.م فاصله از شهر حاجی اباد 47.6 ک.م

آدرس

(خراسان جنوبی - زیرکوه - حاجی اباد)


خراسان جنوبی، زیرکوه، شرق روستای تیگاب

غار پهلوان در دامنه رشته کوه شاسکوه، 10 کیلومتری غرب روستای استند، در استان خراسان جنوبی واقع شده است. روستای استند با دارا بودن تفریحگاه های طبیعی، باغزارها و قرار گیری در دامنه ی کوه ها نظر گردشگران را به خود جذب کرده است. از جمله جاذبه های گردشگری این روستا می توان به درخت سرو با قدمت بسیار طولانی، دره ارغوان، دربند، مزار ملا آخوند و غار پهلوان اشاره کرد که غار پهلوان مانند نگینی بر چهره گردشگری زیرکوه  می درخشد.

غار باستانی پهلوان دارای چندین حوض بوده و نشانه های از زندگی در آن مشاهده می شود. طول این غار به 50 متر می رسد و از دو دهانه تشکیل شده است. یکی از این دو دهانه تنگ و باریک بوده و دهانه ی دیگر عریض تر و مرتفع تر می باشد. داخل غار برخلاف ورودی آن از ارتفاع زیادی برخوردار بوده و بقایای زیادی از آثار معماری در آن دیده می شود. آثاری چون دیوارهایی از جنس سنگ، آجر با ملات ساروج و گچ، که در داخل غار پراکنده اند. همچنین به نسبت کمتری بقایای سفالی در داخل غار وجود دارد که علت کم بودن این آثار برداشتن آن توسط افرادی است که جهت بازدید، به این غار می آمدند. جنس این غار آهکی بوده و قدمت آن به دوره ی اسلامی برمی گردد و گمان آن میرود که بدلیل مناسب بودن وضعیت دفاعی، این غار توسط اسماعیان مورد استفاده قرار می گرفته است.

با توجه به گفته ی اهالی منطقه در گذشته، پهلوانی در این مکان زندگی می کرده که در حال حاضر قبر وی بر روی این کوه قرار دارد و به همین دلیل به این غار، غار پهلوان گفته می شود. این غار سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند.

بهترین زمان جهت بازدید از این غار دیدنی، اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر فصل تابستان می باشد.


نویسنده

این جاذبه توسط رضا رحیمی ثبت شده است

مشخصات

غار پهلوان و دره تنگه تیگاب

امتیاز کاربران به :

غار پهلوان و دره تنگه تیگاب

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)