header

آرامگاه کمال الملک، نقاش مشهور ایران و جهان

فاصله از مرکز استان 140.2 ک.م فاصله از شهرستان نیشابور 11.1 ک.م فاصله از شهر نیشابور 17.5 ک.م

آدرس

(خراسان رضوی - نیشابور - نیشابور)


استان خراسان رضوی، نیشابور، انتهای غربی خیابان عرفان

شماره ها

05142224515

کمال الملک یکی از برجسته ترین نقاشان معاصر ایران و جهان است که مقبره ی وی در میان باغی زیبا قرار گرفته است. آرامگاه کمال الملک جزو جاذبه های بسیار دیدنی شهر نیشابور محسوب می شود.

این مقبره با شش ایوانچه معقر در زمینی به مساحت 28 مترمربع احداث شده، و شامل ده قوس است. نهایت خلاقیت معماری و طراحی را می توان در این سازه مشاهده کرد. این بنا ترکیبی از معماری سنتی ایرانی با معماری نو است. در طراحی آرامگاه خیام از معماری هندسه بهره گرفته شده است. بنایی با شش قوسِ نیم دایره و چهار قوسِ متقاطع که بر روی قطرهای مربع احداث شده اند که طاق هایی را در چهار قسمت بوجود آورده است.

سنگ مزار کمال الملک نیز از طراحی های مهندس سیحون می باشد که در آرامگاه ظهیرالدوله تهران طراحی گردید و در نهایت به نیشابور آورده شد. در سنگ مزار وی از بافت خشن و یکپارچه گرانیت استفاده شده است. در قسمت بالایی سنگ مزار، سنگ تراشی مرتفع و زاویه دار قرار دارد و نقش برجسته ای از کمال الملک نیز توسط شاگرد وی استاد ابوالحسن صدیقی بر روی آن حکاکی گردیده است.

همچنین شما می توانید از جاذبه های دیگری مانند آرامگاه کمال الملک، آرامگاه خیام، شهر تاریخی شادیاخ و مقبره استاد مشکاتیان نیز که در نزدیکی آرامگاه کمال الملک قرار دارد دیدن نمایید.


نویسنده

این جاذبه توسط لطفی ثبت شده است

مشخصات

آرامگاه کمال الملک، نقاش مشهور ایران و جهان

امتیاز کاربران به :

آرامگاه کمال الملک، نقاش مشهور ایران و جهان

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)