header

آبشار ایزی

فاصله از مرکز استان 85.7 ک.م فاصله از شهرستان اسفراین 20.3 ک.م فاصله از شهر اسفراین 15.7 ک.م

آدرس

(خراسان شمالی - اسفراین - اسفراین)


در پانزده کیلوکتری جنوب شرقی اسفراین

شهرستان اسفراين از دو بخش کوهستانی و کم ارتفاع به وجود آمده که بخشی از رشته کوه آلاداغ در شمال و شرق اين شهرستان قرار گرفته و بلندترين نقطه آن قله کوه شاه‌جهان (۳۰۳۲ متر) است .

آبشار ایزی در پانزده کیلوکتری جنوب شرقی اسفراین در دامنه غربی کوه های شاه جهان و در پنج کیلومتری روستای ایزی .اقع شده است. در این منطقه تعداد زیادی چشمه وجود دارد که از پراکندگی نسبتا خوبی برخوردار است. در این منطقه تنوع بالایی از گونه های زیستی گیاهی و جانوری منطقه مخصوصا پرندگان و حشرات در این منطقه به جذابیت منطقه افزوده است. احداث سد بر رودخانه سرچشمه که از شمال روستا میگذرد چشم اندازی زیبا وزیستگاهی برای گونه های آبزی  خلق کرده است.

رودخانه ایزی از رودخانه لوشی بینی در جهت جنوب شروع شده و پس از عبور از آبشار ایزی مقداری از اراضی کشاورزی این منطقه را آبیاری می کند .

اين روستا از جاده اصلی، هفت کيلومتر فاصله داشته و آبشار آن سه کيلومتر بالاتر از روستای قاسم‌آباد و از فراز صخره‌ای سی متری در جريان است. مسیر روستا کوهستانی بوده و تا 300 متری آبشار با ماشین  میتوان نزدیک شد. اطراف این آبشار دو پله ی سرسبز و زیبا وجود دارد که از آب آن می توان جهت آبیاری مزارع روستا استفاده نمود و در کنار این آبشار داروی پرسیاوشان یافت که به فراوانی وجود دارد .


نویسنده

این جاذبه توسط مهدی حاجی آبادی ثبت شده است

مشخصات

آبشار ایزی

امتیاز کاربران به :

آبشار ایزی

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.

افزودن نظر جدید
نظرات کاربران (0 نظر)

پرسش و پاسخ :

پرسش خود را مطرح کنید

پرسش ها و پاسخ (پرسش ها 0)